головна :: статті :: макроекономіка :: підручники :: пошук :: вхід

Технічний уклад і диверсифікація підприємств машинобудування

Андрушків Б. М., Василюк А. П.

За даними Інституту економічного прогнозування HAH України, сьогодні в Україні 75% інвестицій спрямовується в підприємства III технологічного укладу, до яких відносять судно- і верстатобудування. Ще 20% інвестицій спрямовується у підприємства вищого, IV, технологічного укладу. Інакше кажучи, 95% інвестицій надходять у III і IV, тобто в індустріальні, технологічні уклади. Технічні уклади 2, 3, 4 економічного розвитку формують індустріальну базу економіки і напряму  розвитку машинобудування. Показовими були вибрані такі великі підприємства як “Мотор Січ”  та “Сіверський насосний завод”, продукція яких включає виробництво і електродвигунів, і двигунів внутрішнього згоряння, а також місцевих середніх підприємств ВАТ “ТЕХІНМАШ”, ВАТ “Альфа-Газкомплект” та малого підприємства “Бігма” впродовж 2008-2013рр.  Продукція названих підприємств поєднує найширше 3 і 4 уклади і в меншій мірі має частку 5 укладу. Таким чином, вищий уклад не відкидає  використання попереднього, а сприяє модернізації продукції з попереднього укладу. Зокрема це видно на модернізації верстатів з ЧПУ, як поєднання 3 і 5 укладів, розвиток авіа та ракетобудування, як поєднання 4 і 5 укладів, розвиток автомобілебудування поєднує 3, 4 і 5 уклади, а прогнозоване збільшення випуску електромобілів призведе до зменшення частки 4 укладу і збільшення частки 3 укладу (зокрема, випуск моделі марки Tesla Motors та Kia Venga EV) з незначним збільшенням частки 5 укладу. Частка кожної з них є відносною і може бути оцінена як якістю продукції, вартістю з врахуванням собівартості, продуктивності праці і загалом попитом.

Аналіз діяльності регіональних підприємств на прикладі ВАТ “ТЕХІНМАШ”, ВАТ “Альфа-Газкомплект”, “Бігма” показує використання, головним чином, продукції 3 та 4 укладів та незначною часткою і 5 укладу. Причому для таких підприємств характерним є обновлення основних фондів, а не їх заміна на високотехнологічне обладнання.

Трансформація укладу визначається в першу чергу попитом на машини, обладнання для сільського господарства, хімічної, добувної промисловості, що входить в протиріччя з пропозиціями на продукцію 5 і в перспективі 6 укладів, трансформація яких потребує інвестування основних фондів. Діяльність ВАТ “ТЕХІНМАШ” показує, що  підприємство освоїло не характерну для себе і нижчу за укладом продукцію-будівельні матеріали, що відноситься до конгломеративної диверсифікації. “Мотор Січ” розширили номенклатуру продукції горизонтальної диверсифікації, освоївши новий тип двигуна, як і мале підприємство “Бігма” освоїло нову продукцію – комплектуючі для пасажирського транспорту, чим також розширила номенклатуру продукції горизонтальної диверсифікації 3 укладу.

Проведені дослідження для широкого кола підприємств дозволили нам зробити узагальнюючий висновок: для великих підприємств  характерна тенденція розширення номенклатури продукції вертикальної та горизонтальної диверсифікації 3, 4 укладів з елементами 5 укладу, а для малих та середніх підприємств розширення номенклатури продукції горизонтальної та конгломеративної диверсифікації  3, 4 укладів з елементами 2 укладу та з меншими, ніж для великих підприємств елементів 5 укладу. 

Теґи: ,


Залишити коментар

Ви повинні ввійти, щоб залишити коментар.